psycholog transportu

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog transportu

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog transportu

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

Etap edukacji/pracy
Czego dotyczy
student psychologii

Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru realizuje blok zajęć z zakresu psychologii stosowanej. Trzysemestralna specjalność: Psychologia kliniczna i zdrowia lub Psychologia kliniczna i wychowawcza dzieci i młodzieży lub Psychologia biznesu i organizacji (450 -540 godzin zajęć)

Studenci zdobywają bazową i specjalistyczną wiedzę z zakresu różnych działów psychologii teoretycznej oraz psychologii stosowanej w zakresie wybranej specjalności; uzyskują dyplom psychologa.

student V roku psychologii lub dyplomowany psycholog

Studia podyplomowe z psychologii transportu organizowane przez uczelnię prowadzącą studia wyższe na kierunku psychologia (150-190 godzin zajęć)

Psycholog nabywa wiedzę z zakresu uwarunkowań funkcjonowania człowieka w zawodach związanych z transportem (drogowym, szynowym, wodnym) oraz zawodach wymagających specjalnych predyspozycji (np. w sportach ekstremalnych, górnictwie, energetyce, budownictwie). Uczestnicy studiów podyplomowych zdobywają także umiejętności diagnozowania psychologicznych i psychofizycznych predyspozycji kandydatów do tych zawodów.

specjalista psycholog kliniczny

Uzyskanie wpisu do ewidencji psychologów uprawnionych do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu wymaga złożenia wniosku do właściwego urzędu marszałkowskiego wraz z załącznikami:

  • dyplomem ukończenia studiów 
  • dyplomem ukończenia studiów podyplomowych
  • zaświadczeniem i oświadczeniem o niekaralności
  • dowód uiszczenia opłaty za wpis do ewidencji psychologów

Psycholog transportu zajmuje się diagnostyką i oceną predyspozycji poznawczych, psychofizycznych i osobowościowych osób związanych zawodowo z szeroko pojętym transportem. Psycholog transportu może prowadzić własną pracownię lub pracować w innych pracowniach psychologicznych wpisanych do rejestru Pracowni Psychologicznych prowadzonego przez marszałka danego województwa. W tych pracowniach przyjmuje klientów, którzy ustawowo mają obowiązek badań psychologicznych skierowanych na badania na podstawie:

1. Ustawy o transporcie drogowym.

2. Dziennika ustaw o kierujących pojazdami.

absolwenci w zawodzie

Katarzyna Borejko

psycholog transportu

W swojej pracy wykorzystuję zdobytą podczas studiów wiedzę teoretyczną i praktyczną z obszaru psychologii pracy, transportu i ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jako psycholog transportu przeprowadzam badania diagnostyczne w zakresie predyspozycji osobowościowych do wykonywania różnych rodzajów prac, w tym pracy kierowcy. To człowiek jest najistotniejszym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo na drodze, dlatego zawsze staram się pokazać i uświadamiać klientom ich indywidualne właściwości psychologiczne do kierowania pojazdem, a także wyjaśniać prawidłowości rządzące zachowaniem człowieka w sytuacji ruchu drogowego.

Badam zdolności psychiczne (zdolności poznawcze, osobowościowe i psychomotoryczne) i orzekam o istnieniu bądź braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania różnych prac.