psycholog penitencjarny

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog penitencjarny

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog penitencjarny

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

Etap edukacji/pracy
Czego dotyczy
student psychologii

Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru realizuje blok zajęć z zakresu psychologii stosowanej. Trzysemestralna specjalność: Psycho- logia kliniczna i zdrowia dorosłych (450 -540 godzin zajęć)

Studenci poszerzają wiedzę z zakresu psychologicznych aspektów izolacji więziennej jako sytuacji deprywacji potrzeb oraz procesu wykolejenia społecznego jak i wchodzenia na drogę przestępczą, uczą się jak postępować w sytuacjach trudnych dla osób pozbawionych wolności: przeciwdziałać uzależnieniom, zachowaniom autoagresywnym i agresywnym oraz innym problemom związanym z funkcjonowaniem skazanych w trudnych warunkach jednostki penitencjarnej; Poszerzają wiedzę i umiejętności w zakresie psychoprofilaktyki, patologii społecznych, interwencji kryzysowej czy edukacji i poradnictwa psychologicznego.

student V roku psychologii lub dyplomowany psycholog

Kurs lub studia podyplomowe z psychologii sądowej i/ lub penitencjarnej umożliwiające przyjęcie do Służby Więziennej (250-300 godzin zajęć)..

Nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychoprofilaktyki, patologii społecznych, interwencji kryzysowej czy poradnictwa psychologicznego oraz realizacja praktyk psychologicznych w jednostce penitencjarnej

dyplomowany psycholog

Psycholog penitencjarny może pracować w zakładzie karnym lub areszcie śledczym, w tym w ośrodku diagnostycznym. Doskonalenie zawodowe wiąże się ze zdobywaniem określonych stanowisk służbowych (oficerskich, chorążych i podoficerskich) oraz stopni Służby Więziennej. Rozwój zawodowy psychologa penitencjarnego realizowany jest także w zakresie specjalistycznych kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia diagnozy psychologicznej, konsultacji, mediacji, interwencji kryzysowej oraz psychoterapii.

Działania psychologa penitencjarnego skierowane są przede wszystkim na:

  • prowadzeniu psychologicznych programów resocjalizacyjnych o charakterze readaptacji społecznej;
  • sporządzaniu orzeczeń psychologiczno-penitencjarnych oraz opinii psychologicznych;
  • wnioskowaniu w sprawie skierowania skazanych do oddziałów terapeutycznych;
  • podejmowaniu oddziaływań psychokorekcyjnych i kształtujących środowisko wychowawcze wobec skazanych;
  • udzielaniu pomocy wychowawcom w opracowywaniu indywidualnych programów oddziaływań;
  • prowadzeniu szkoleń mających na celu popularyzację wiedzy z zakresu psychospołecznych mechanizmów zachowania;
absolwenci w zawodzie

Iwona
Ossowska

psycholożka więzienna

Od ponad 20 lat pracuję jako psycholog ogólnopenitencjarny w zakładzie karnym typu półotwartego i zamkniętego dla skazanych dorosłych i młodocianych odbywających karę po raz pierwszy. Oprócz szerokiej gamy specjalistycznych szkoleń zawodowych, jakie oferuje psychologom służba, przechodzi się również specjalistyczne szkolenie oficerskie. Pamiętać bowiem należy, że jest się nie tylko psychologiem, ale również funkcjonariuszem. Najważniejsze jednak w mojej ocenie jest to, aby nigdy nie zapominać, że niezależnie od tego jakie czyny doprowadziły do tego, że ktoś znalazł się w zakładzie karnym, zawsze mamy do czynienia z człowiekiem.


Jako psycholog więzienny, na co dzień przeprowadzam indywidualne konsultacje i tworzę opinie psychologiczne. Prowadzę oddziaływania psychoprofilaktyczne z zakresu, m. in. profilaktyki uzależnień, profilaktyki agresji. Prowadzę również szkolenia dla funkcjonariuszy i na bieżąco współpracuję zarówno z wychowawcami jaki funkcjonariuszami działu ochrony w zakresie oddziaływania na osadzonych.

Kpt.
Barbara 
Dudzik-Moczulska

psycholożka więzienna

Służbę w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pełnię od 14 lat. W swojej pracy funkcjonuję w kilku rolach: jestem funkcjonariuszem, psychologiem, interwentem kryzysowym, specjalistą psychoterapii uzależnień; kieruję zespołem specjalistów – psychologów, terapeutów, wychowawców w oddziałach terapeutycznych działających w mojej jednostce.

Oddziaływania terapeutyczne prowadzone przez zespół terapeutyczny prowadzone są w duchu dialogu motywującego. Poszerzamy świadomość, wzmacniamy zaangażowanie, pobudzamy emocje, uczymy znajdowania konstruktywnych alternatyw dla zachowania problemowego, czy kontrolowania środowiska. Prowadzę indywidualne i grupowe oddziaływania terapeutyczne w oparciu o pogłębioną diagnozę i opracowany na jej podstawie Indywidualny Program Terapeutyczny.

Jako kierownik działu terapeutycznego koordynuję przyjęcia pacjentów z jednostek penitencjarnych z terenu całego kraju do oddziałów terapeutycznych. W mojej pracy zawodowej nieustająco wierzę, że zmiana jest możliwa, zachęcam pacjentów do zdjęcia kajdan stereotypowego myślenia, budowania oparcia w sobie, nieskazywania się na ciągłe powielanie błędów i powroty do więzienia.