psycholog sądowy
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji

kliniczna i zdrowia
biznesu i organizacji
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza
dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji
psycholog sądowy
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza
dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji
Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru realizuje blok zajęć z zakresu psychologii stosowanej.
Trzysemestralna specjalność: Psychologia kliniczna i zdrowia dorosłych (450 -540 godzin zajęć).
W X semestrze możliwość wyboru modułu edukacyjnego z Psychologii Sądowej (135 godzin zajęć, w tym zajęć terenowych poprzez uczestnictwo w rozprawach sądowych w Sądzie Okręgowym)
Studenci rozszerzają wiedzę w zakresie kompetencji niezbędnych w pracy psychologa w kontakcie z wymiarem sprawiedliwości. Zdobywają merytoryczne podstawy dla późniejszego kształcenia się w tym obszarze a zwłaszcza do bardziej świadomego wyboru drogi zawodowej. Pozwala im to zorientować się w różnorodności ról psychologa we współpracy z wymiarem sprawiedliwości, tj. biegłego, konsultanta, mediatora, ze szczególnym uwzględnieniem roli biegłego psychologa sądowego.
student V roku psychologii lub dyplomowany psycholog
Kurs lub studia podyplomowe z psychologii sądowej lub psychologii śledczej (170– 250 godzin zajęć)
Nabycie wiedzy i umiejętności w opiniowaniu dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości w wybranych obszarach specjalistycznych: dorośli sprawcy przestępstw, sprawcy wypadków drogowych, zeznania świadków przestępstw, uzależnienia, proces cywilny, nieletni i rodziny, typowanie nieznanych sprawców przestępstw.
dyplomowany psycholog sądowy
Psycholog sądowy może pracować w sądach okręgowych w Opiniodawczych Zespołach Sądowych Specjalistów, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, w zakładach poprawczych, w zakładach karnych lub aresztach śledczych, w kuratorskiej służbie sądowej lub ośrodkach diagnostycznych. W bezpośredniej współpracy z wymiarem sprawiedliwości może pełnić rolę mediatora, konsultanta bądź biegłego z listy prezesa sądu okręgowego.
Rozwój zawodowy psychologa sądowego realizowany jest także w zakresie specjalistycznych kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia diagnozy psychologicznej, konsultacji, mediacji oraz interwencji kryzysowej.
Działania psychologa sądowego skierowane są przede wszystkim na współpracę z wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych oraz cywilnych, w tym w sprawach rodzinnych i dotyczących opieki nad dziećmi.
Ważnym zadaniem psychologa sądowego jest współpraca w zespole sądowych specjalistów w zakresie m.in. sporządzanie ekspertyzy sądowej, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych oraz lekarskich.
Jako biegły psycholog sądowy wydaję opinie w sprawach karnych, cywilnych i rodzinnych. W sprawach karnych zajmuję się oceną wiarygodności zeznań świadków, określeniem motywacji osoby, która popełniła dany czyn, określeniem czy sprawca lub podejrzany może odpowiadać za swoje czyny ze względu na swoją poczytalność lub jej brak, określeniem stopnia demoralizacji czy nieprzystosowania nieletnich sprawców. Opiniowanych badam pod kątem oceny stanu emocjonalnego oraz wpływu zdarzenia na ich codzienne funkcjonowanie. W sądzie rodzinnym- w zakresie więzi oraz kompetencji rodzicielskich, w swojej pracy często współpracuję z psychiatrami, lekarzami innych specjalności, prawnikami.
To daje ogromną satysfakcję i pozwala na wymianę doświadczeń. Jednak praca ta, niewątpliwie wymaga dużej odporności na stres i szerokiej wiedzy klinicznej. Wykorzystuję też wiedzę z zakresu psychometrii oraz metodologii. Dla mnie ta praca jest cennym doświadczeniem, a oswojony wymiar sprawiedliwości nabrał dla mnie zupełnie innego znaczenia.
Biegły sądowy z zakresu psychologii to zawód, który wiąże się nie tylko z zaufaniem społecznym, ale także jest prawnie uregulowaną pozycją w systemie prawa. Do podjęcia tego stanowiska wymagane jest spore doświadczenie praktyczne i wiedza merytoryczna.. Aby odpowiednio zdiagnozować badanego, odpowiedzieć na pytania sądu, muszę umieć czytać akta (specyficzny język prawniczy), wykazywać minimum wiedzy z zakresu prawa i mieć rozległą wiedzę z zakresu diagnozy i terapii psychologicznej.
W swojej pracy korzystam zarówno z wiedzy na temat metod diagnostycznych - ich powstawania, zastosowania i interpretacji, jak i z wiedzy na temat szeroko pojętych procesów indywidualnych i społecznych. Od mojej opinii w danej sprawie, często zależy czy człowiek, którego badam, będzie mógł sprawować opiekę nad dziećmi, otrzyma należne mu odszkodowanie, albo jakie okoliczności sąd weźmie pod uwagę ustanawiając wymiar kary.
Zawód biegłego sądowego wybrałam, bo wymaga on ciągłego samodoskonalenia, jest różnorodny i wymagający. I zawsze daje ogromną satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.