psycholog policyjny

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog policyjny

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog policyjny

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

Etap edukacji/pracy
Czego dotyczy
student psychologii

Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru realizuje blok zajęć z zakresu psychologii stosowanej.
Trzysemestralna specjalność: Psychologia kliniczna i zdrowia dorosłych (450 -540 godzin zajęć).

Studenci rozszerzają wiedzę w zakresie kompetencji niezbędnych w pracy psychologa w kontakcie zarówno z jednostką, jak i grupą.
Uczą się jak zapobiegać, rozwiązywać i mediować w sytuacjach trudnych przeciwdziałać zachowaniom samoagresywnym i agresywnym
Rozszerzają wiedzę i umiejętności w zakresie psychoprofilaktyki, patologii społecznych, interwencji kryzysowej, czy edukacji i poradnictwa psychologicznego.

dyplomowany psycholog

Kurs lub studia podyplomowe z psychologii sądowej; psychologii śledczej lub kryminalnej (170– 250 godzin zajęć).
Dodatkowe kursy nie są niezbędne do podjęcia pracy w policji.

Nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii sądowej, śledczej, czy kryminalnej. W szczególności zdobycie wiedzy jak komunikować się ze świadkiem, jak analizować miejsce zbrodni, jak tworzyć profile kryminalne nieznanych sprawców.

specjalista psycholog kliniczny

Psycholog policyjny może pracować w policji, wojsku, zakładach karnych, agencji detektywistycznej, ośrodkach wychowawczych itp.
Doskonalenie zawodowe wiąże się ze zdobywaniem określonych stopni służbowych w Policji. Aby zostać funkcjonariuszem Policji należy pozytywnie przejść przez wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego (m.in. test wiedzy, test sprawności fizycznej, testy psychologiczne). Głównym warunkiem jest też niekaralność.

Rozwój zawodowy psychologa policyjnego realizowany jest także w zakresie specjalistycznych kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia diagnozy psychologicznej, konsultacji, mediacji oraz interwencji kryzysowej, psychologii kryminalnej i śledczej.

Wśród psychologów policyjnych panuje podział na specjalizacje:

  • opieka psychologiczna i psychoedukacja, w ramach których psycholog opiekuje się funkcjonariuszem Policji i udziela im wsparcia w sytuacji kryzysowej. Kolejnym zadaniem psychologów policyjnych jest prowadzenie spotkań, zajęć oraz warsztatów, mających charakter profilaktyczny lub edukacyjny;
  • psychologia policyjna stosowana, w ramach której psycholog udziela pomocy funkcjonariuszom Policji zarówno w czynnościach dochodzeniowo – śledczych oraz operacyjno – rozpoznawczych;
  • zarządzanie zasobami ludzkimi, w ramach których do obowiązków psychologa należy uczestniczenie w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji, badanie predyspozycji funkcjonariuszy Policji do różnego rodzaju zadań takich jak misji zagranicznych.
absolwenci w zawodzie

Izabela Konopka

psycholog policyjny

Jestem psychologiem policyjnym od ponad 13 lat, jednak zanim dostałam się do Sekcji Psychologów KWP przeszłam pełną rekrutację do Policji, odbyłam ponad 6 miesięczne szkolenie w szkole policyjnej, a następnie pełniłam służbę jako policjantka Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego i Wydziału Dochodzeniowego na jednym z komisariatów. Zaczynałam swoją służbę od stopnia posterunkowego, a obecnie mam stopień oficerski.

Praca psychologa policyjnego wymaga dużej elastyczności, odnajdywania się i dyrektywnego działania w sytuacjach kryzysowych. W codziennej pracy sprawuję opiekę psychologiczną nad funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Policji, którzy znajdują się w sytuacjach kryzysowych (np. śmierć współpracownika;; użycie przez policjanta broni palnej lub środka przymusu bezpośredniego w wyniku którego nastąpiła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu; bezpośredni kontakt policjanta lub pracownika ze śmiercią dziecka;). W ramach mojej specjalizacji prowadzę także psychoedukację na temat wypalenia zawodowego, przemocy w rodzinie, informowania o śmierci, profilaktykę stresu i uzależnień. Kiedy istnieje taka potrzeba zajmuję się także badaniami psychologicznymi kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Czasami pomagam policjantom przy czynnościach operacyjno-rozpoznawczych.

Jako psycholog policyjny dokształcam się na szkoleniach organizowanych przez moich przełożonych, a także prywatnie szkolę się w nurcie terapii EMDR, która jest jednym z podejść terapeutycznych do pracy z traumą i lękami, a także innymi zaburzeniami.