psycholog
pracy
i organizacji

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog
pracy
i organizacji

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

psycholog
pracy
i organizacji

kliniczna i zdrowia

kliniczno-wychowawcza

dzieci i młodzieży

biznesu i organizacji

Etap edukacji/pracy
Czego dotyczy
student psychologii

Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru realizuje blok zajęć z zakresu psychologii stosowanej. Trzysemestralna specjalność: Psychologia biznesu i organizacji
(450 -540 godzin zajęć)

Studenci rozszerzają wiedzę z zakresu psychologii pracy oraz organizacji zwłaszcza w aspekcie HRM – Human Resource Management oraz consultingu biznesowego. W ramach zajęć dydaktycznych oraz praktyk studenckich poznają specyfikę procesów personalnych stosowanych w organizacjach. Uczą się psychologicznej diagnozy kompetencji zawodowych, prowadzą projekty badawcze z zakresu psychologii pracy oraz organizacji a także konstruują programy doradcze i rozwojowe dla różnorodnych przedsiębiorstw.

student V roku psychologii lub dyplomowany psycholog

Studia podyplomowe lub certyfikowane kursy w zakresie HRM (Human Resource Management), szkoły asesorskie (metodologia Assessment i Development Center) oraz certyfikaty w zakresie nowoczesnych i komercyjnych narzędzi diagnostycznych.

Nabycie wiedzy i umiejętności ukierunkowane na wspomaganie organizacji w zakresie szeroko pojętego zarządzania zasobami ludzkimi (diagnozowanie potrzeb rozwojowych, budowanie modeli kompetencyjnych, ocena potencjału osobistego oraz menedżerskiego, prowadzenie procesów doradczych w zakresie rozwiązywania problemów organizacyjnych)

dyplomowany psycholog niezależny konsultant w HR

Psycholog pracujący jako niezależny Konsultant HR najczęściej prowadzi własną działalność gospodarczą (diagnostyczną, doradczą, szkoleniową). Doskonalenie zawodowe wiąże się z pogłębianiem wiedzy na temat procesów HRowych dedykowanych organizacjom oraz ich członkom oraz nabywaniu umiejętności praktycznych związanych ze świadczeniem usług HR jako niezależny przedsiębiorca.
Rozwój zawodowy psychologa – niezależnego konsultanta HR realizowany jest przede wszystkim w zakresie studiów podyplomowych, specjalistycznych kursów, szkoleń oraz certyfikacji realizowanych przez różnorodne centra doradczo – szkoleniowe.

Działania psychologa prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą ukierunkowaną na świadczenie usług HRowych dla organizacji ukierunkowane są zarówno na kadrę wykonawczą, specjalistyczną, jak i kierowniczą w przedsiębiorstwie. Obszar działań zawodowych zbliżony jest do funkcji i roli wewnętrznego działu personalnego.
Ważnym zadaniem psychologa pracującego dla organizacji jako niezależny – zewnętrzny specjalista jest także dbałość o prowadzenie własnej działalności gospodarczej i wszelkie obowiązki z tego wynikające.

absolwenci w zawodzie

Wojciech Witkowski

Konsultant ds. systemów motywacyjnych
Menedżer projektu

Bycie konsultantem oznacza pracę na zamówienie Klienta – zgodnie z jego potrzebami i wyzwaniami. Wymaga to z jednej strony dużej wiedzy i gotowości do poszerzania swoich horyzontów, z drugiej -elastyczności i umiejętności współpracy z pracownikami klienta na różnych poziomach organizacji (od pracowników liniowych po członków zarządu). Praktycznie każdy projekt jest inny – tak jak różne są firmy i ich branże, ale to, co łączy je wszystkie, to potrzeba przeprowadzenia dobrze zakomunikowanych działań, które dostarczą Klientowi wysokiej jakości rozwiązanie w uzgodnionym czasie i zdefiniowanym budżecie. I na tym polega właśnie rola konsultanta i menedżera projektu.

Z wiedzy wyniesionej ze studiów korzystam głównie w zakresie psychologii potrzeb i motywacji – dotyczy to budowania rozwiązań, które zwiększą poziom efektywności i/lub zaangażowania pracowników. Bardzo przydaje się psychologia poznawcza, pozwala bowiem na przygotowanie strategii negocjacyjnych oraz zwrócenie uwagi na pewne akcenty komunikacyjne związane z sytuacją określonych grup pracowniczych, a także z rolą mediatora pomiędzy Pracodawcami, a stroną społeczną w organizacjach. Choć nie korzystam na co dzień z metodologii badań naukowych, to filozofia zarządzania projektem jest jej bliska, a pojęcia statystyczne z nią związane są podstawą w analizach wynagrodzeń, które dostarczam. Prawo pracy – jak w każdej dziedzinie życia - jest kanwą do wszelkich uzgodnień i rozwiązań.

Nie wszystkie projekty się udają. Zdarza się, że zmienia się otoczenie biznesowe (firmy się łączą lub dzielą), prawne (wchodzą pewne regulacje lub ograniczenia) czy też zmieniają się w organizacji priorytety (kryzysy lub zmiany personalne). Na każdą z takich sytuacji trzeba mieć w sobie gotowość i dystans. Największą jednak satysfakcję daje informacja zwrotna od klienta po okresie wdrożenia i… zaproszenie do realizacji kolejnego projektu.