psychoonkolog
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji

kliniczna i zdrowia
biznesu i organizacji
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza
dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza
dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji
Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru może realizować blok zajęć ze specjalności: psychologia kliniczna i zdrowia. (450 -540 godzin zajęć)
W ramach tej specjalności studenci pogłębiają wiedzę z zakresu psychopatologii oraz psychologii zdrowia. Uczą się metod diagnozy klinicznej, współcześnie funkcjonujących form pomocy psychologicznej oraz obszarów praktycznego wykorzystywania tej wiedzy. Dodatkowo pogłębiają podstawowe kompetencje interpersonalne i społeczne w zawodzie psychologa.
student V roku psychologii lub dyplomowany psycholog
Studia podyplomowe z psychoonkologii rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne (ok 250 godzin zajęć).
Psychoonkologia kliniczna jest nauką, która powstała na pograniczu psychologii i onkologii. Studia podyplomowe wyposażają słuchaczy w niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu onkologii oraz psychologii niezbędną w pracy psychoonkologa, tj. zagadnień diagnostyczno-terapeutycznych w procesie leczenia onkologicznego, bio-psycho-społecznych aspektów choroby onkologicznej, opieki paliatywnej, leczenia bólu, pomocy chorym w okresie terminalnym oraz rodzinie w sytuacji śmierci pacjenta.
specjalista psycholog kliniczny
Aby zostać certyfikowanym psychoonkologiem, należy zrealizować kilka kroków.
Psychoonkolog to osoba, która pracuje z osobami chorymi onkologicznie, czyli takimi które chorują na nowotwór. Psychoonkolog pracuje z różnymi problemami swojego klienta – gdy dowiaduje się on o chorobie, a także kiedy jest w trakcie kolejnych etapów leczenia. Klientami psychoonkologa mogą być nie tylko osoby starsze, dorośli, młodzież, ale również dzieci.
Trzy główne obszary pracy psychoonkologa:
Psychoonkolog może pracować w szpitalu – głównie na oddziałach onkologicznych, w różnego rodzaju fundacjach stowarzyszeniach, a także w gabinetach prywatnych.
Jako psycholog zajmuje się pacjentami dotkniętymi choroba nowotworową. Pracuję w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Towarzyszę chorym od momentu postawienia diagnozy, w adaptacji do warunków hospitalizacji, po niejednokrotnie okaleczającym zabiegu operacyjnym, w kolejnych etapach terapii onkologicznej, tj. chemioterapii i radioterapii, w ewentualnym nawrocie choroby, a także w rehabilitacji psychicznej i powrocie do dotychczasowego życia. W razie potrzeby wspieram także rodziny i bliskich naszych pacjentów. W swojej pracy ściśle współpracuję z całym zespołem interdyscyplinarnym – lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem, rehabilitantem – by jak najskuteczniej zmotywować pacjenta do terapii, zbudować jego zaufanie w skuteczność leczenia, rozpoznać jego potrzeby.
Satysfakcję czerpię z uśmiechu pacjenta - z sytuacji, kiedy w obiektywnie trudnym, bolesnym i niepewnym położeniu, mój pacjent potrafi znaleźć odrobinę optymizmu, chęć do zmagania się z niedogodnościami leczenia onkologicznego, czasem nawet siłę do zmiany pewnych przekonań, stereotypów. Największą radością jest też oczywiście powrót pacjenta do zdrowia, aktywności zawodowej i społecznej.
Bardzo cenna i pomocna jest praca w zgranym i kompetentnym zespole, łączącym różne szkoły psychoterapeutyczne, dotychczasowe doświadczenia zawodowe i osobiste, odmienne charaktery. Takim właśnie zespołem mam przyjemność kierować w Dolnośląskim Centrum Onkologii.