psychoterapeuta
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji

kliniczna i zdrowia
biznesu i organizacji
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza
dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji
kliniczna i zdrowia
kliniczno-wychowawcza
dzieci i młodzieży
biznesu i organizacji
Student Psychologii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od VII semestru może realizować blok zajęć ze specjalności: psychologia kliniczna i zdrowia. (450 -540 godzin zajęć)
W ramach tej specjalności studenci pogłębiają wiedzę z zakresu psychopatologii oraz psychologii zdrowia. Rozszerzają kompetencje diagnostyczne, poznają podstawy udzielania pomocy psychologicznej, psychoprofilaktyki, prowadzenia konsultacji i psychoterapii w różnych ujęciach. Jest to wstęp do zawodu diagnosty, psychoterapeuty czy psychologa klinicznego, którzy znajdują zatrudnienie w służbie zdrowia, poradniach diagnostycznych, ośrodkach i praktyce psychoterapeutycznej.
dyplomowany psycholog
Absolwent psychologii może rozpocząć kurs psychoterapii w ośrodku prowadzącym szkolenie w tym zakresie.. Czas trwania szkolenia (w tym stażu i terapii własnej) wynosi co najmniej 1250 godzin w ciągu co najmniej 4 lat Ukończenie szkolenia umożliwia zdobycie dyplomu psychoterapeuty i po spełnieniu określonych wymogów, podejście do procedury certyfikacyjnej.
Program szkolenia obejmuje:
Będąc w trakcie odpowiedniego szkolenia, można już rozpocząć praktykę psychoterapeutyczną (w gabinecie prywatnym czy służbie zdrowia), pod stałą superwizją.
specjalista psycholog kliniczny
Dyplomowany psychoterapeuta może starać się o uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty, Do egzaminu mogą przystępować kandydaci, którzy:
Certyfikowany psychoterapeuta ma uprawnienia do samodzielnego prowadzenia psychoterapii. Superwizja jest stałym elementem pracy psychoterapeuty (a certyfikat należy odnawiać). W przypadku podjęcia pracy w służbie zdrowia, NFZ respektuje certyfikaty różnych towarzystw psychoterapeutycznych, w tym Polskiego Towarzystwo Psychologicznego czy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jestem certyfikowaną psychoterapeutką psychodynamiczną. Na Uniwersytecie Wrocławskim uczę studentów psychologii zagadnień z obszaru psychoterapii i psychologii klinicznej. Jako psychoterapeutka pracuję w poradni psychoterapii i psychiatrii psychodynamicznej.
Już w okresie studiów w Instytucie Psychologii uderzyło mnie, jak ogromne konsekwencje dla poznawania i przeżywania świata mają różnice w zakresie osobowości – to one w najbardziej gruntowny sposób, kształtują nasze doświadczanie siebie, innych oraz świata. Aby głębiej zrozumieć to zagadnienie, wybrałam ścieżkę przebiegającą na granicy psychiatrii i psychologii klinicznej – wśród pacjentów, którzy w najbardziej wyrazisty sposób zgłaszają swoje problemy. Współpracowałam zatem naukowo, diagnostycznie i terapeutycznie z różnymi oddziałami psychiatrycznymi, przede wszystkim z Oddziałem Dziennym Leczenia Nerwic Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego, gdzie prowadziłam psychoterapię grupową.
Staram się łączyć w swojej pracy psychoanalityczne rozumienie wewnętrznych doświadczeń moich pacjentów z perspektywą kliniczną – diagnozą i leczeniem, ukierunkowanym na konkretne, ustalone przez nas cele, często dotyczące właśnie relacji z samym sobą, innymi ludźmi oraz światem. Praca ta niesie ze sobą wiele wyzwań, które napotykam wraz z moimi pacjentami. Przezwyciężanie ich jest również, dla obu stron, bardzo satysfakcjonujące.